SANTOVKA-nielen minerálka,ale aj obec v okrese Levice 12.12.2020

Autor: Jan Vaněra | 10.1.2021 o 17:09 | Karma článku: 3,61 | Prečítané:  121x

Prešli sme si obec Santovka.Nielen v mestách,ale aj v menších obciach sa dá pekne poprechádzať,čoto vidieť a aj sa dozvedieť.

Ďalší víkend,ďalší plán.

Tentokrát sme nemali toľko času,dôvod jednoduchí,ešte sme museli niečo vyzdvihnúť k blížiacim sa vianociam pre deti.Ale malí výletík a pár kešiek sme si nemohli odpustiť.

Takže ráno šup na autobusák,nasadnúť a nechať sa pekne doviezť do našeho dnešného cieľa.Do dedinky s menom Santovka.

Santovka.Prvé čo ma napadá,keď si poviem tento názov je minerálka.Santovka je asi historicky najznámejšou minerálnou vodou na Slovensku. O žriedle Santovka sa hovorí, že je známe už asi 500 rokov. Podľa mňa je Santovka niečo ako synonymum pre slovo minerálka.Teda aspoň bola ešte počas môjho detstva v 90-tich rokoch.Závod sme si samozrejme obišli aspoň z vonku a čoto o ňom prečítali a bolo bohužial vidieť,že jeho sláva podstatne klesla.Po privatizácii v 90. rokoch minulého storočia jej podiel na trhu rapídne klesal, až sa napokon pred viac ako desiatimi rokmi celkom stratila z pultov obchodov. Škoda.Ale to je dnešná doba.

Dnes je obec Santovka známa predovšetkým svojím termálnym kúpaliskom.To sme si z vonku tiež pozreli.Neviem,nebol som na ňom už pomalu 25 rokov a okolie sa už teda tiež podstatne zmenilo.Zkomerčnelo.

Dosť budov z okolia kúpaliska chátra,sú nevyužitelné a nevytvárajú krásne okolie.Vodu si tu pamatám vajcovej vône,ale vraj je liečivá a pôsobí hlavne na pohybové části nášho tela.My sme tu splnili pár úloh,aby som mohol zalogovať kešky a vydali sa ďalej.

Ďalšia naša zastávka bola prírodná zaujímavosť Santovky-Travertinova kopa.Dnes je kopa prírodnou pamiatkou a videli sme ju priamo uprostred obce.Priemer kopy je približne 30 metrov a výška asi 5 metrov.V okolí je ich síce viac,ale sú poškodené stavbami,alebo len malinké.Táto stála za pozornosť a som aj trošku zmúdrel,keď som zistil,čo vlastne ten travertín je a ako vzniká.

V dedine sme skontrolovali aj miestne futbalové ihrisko.Vyzeralo celkom pekne a udržovane na to,že Santovka patrí medzi kopu dedín,kde futbal už nieje.

Kúsok za ihriskom,vedľa fabriky Santovka,sme objavili pekný park.Vyzerá udržovane.Ďalšia chránená oblasť v obci.V parku sa nachádzajú chránené stromy, pekná alej majestátnych stromov, na konci ktorej je rímskokatolícky kostol

,do ktorého sme mohli aj nakuknút vďaka tomu,že tam zrovna robili svetlá . V parku je aj zaujímavá drevenná stavba – besiedka.Aj tu sme vyzdvihli kešku.

Poslednou zastávkou v Santovke bol miestny evanjelický kostol.Tento kostolík sme nemali štastie vidieť z vnútra,ale z vonka je to jednoduchá jednoloďová stavba bez veže.

Na záver sme si 20 minut čakania na autobus u zastávky skrátili na posilovacích strojoch,ktoré sú priamo u zastávky v malom parčíku upraveného aj preliezkami pre deti.

Takže dedinka velkosťou priemerná,zhruba 625 obyvateľov,ale vidieť tam predsalen bolo čo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.


Už ste čítali?